Nativ-New-2.png

ארגון "נתיב" הוקם בשנת 1952 ביוזמת ראש הממשלה דאז, דוד בן-גוריון, לשם שימור הקשר בין מדינת ישראל לבין היהודים בתפוצות. במהלך השנים פעל "נתיב" בדרכים שונות להידוק הקשר של היהודים עם מדינת ישראל וסייע לעלייתם מהמדינות שבהן פעל. מיום היווסדו עד תחילת שנות התשעים של המאה העשרים פעל "נתיב" בין השאר למען עליית יהודי ברית המועצות ומזרח אירופה, תוך ניהול מאבק בין-לאומי לשם כך ותוך סיוע מוסרי וכלכלי לפעילי העלייה שבהם.

 
 

עוד על פעילות נתיב בשיעורים:

1. ממשלת ישראל בחזית המאבק למען יהודי בריה"מ ומזרח אירופה      2. הסודות של נתיב

"נתיב" הוא בעל הסמכות המקצועית הבלעדית האמונה על בדיקת הזכאות לעלייה של ילידי מרחב ברית המועצות לשעבר ומדינות מזרח ומרכז אירופה מתוקף חוק השבות, והוא המוסמך להנפיק בעבורם אשרות עלייה.

 

בתחילת שנות התשעים הקים "נתיב" מרכזים ישראליים לתרבות, הפועלים בחסות הנציגויות הדיפלומטיות, ובהם מיזמים שונים בתחומי החינוך והתרבות. כיום פועלים במרחב תשעה מרכזים: מוסקבה, סנקט-פטרבורג, נובוסיבירסק, קייב, חרקוב, אודסה, דנייפר, קישינב ומינסק. המרכזים הישראליים לתרבות משמשים גשר אל תרבותה ואל שפתה, ומציגים את ההיסטוריה, המורשת ואת הישגיה התרבותיים והמדעיים בפני כלל אזרחי מדינות המרחב, ובהם גם קהל זכאי העלייה מכוח חוק השבות, כדי להעמיק את ידיעותיהם על מדינת ישראל.

 
nativ_matzeget-1.jpg

נטע בריסקין-פלג, ראש 'נתיב': "חלק ממסורת נתיב היא תיעוד כל ההיסטוריה הקשורה בלוחמי העלייה, ששינתה לא רק את פני ההיסטוריה בעולם אלא את פני מדינת ישראל, רק בעקבות מאבק הפעילים לעלייה ונפילת מסך הברזל עלו לארץ מעל מיליון יהודים. זה מהלך שלא קרה ביום אלא כמהלך שכל הזמן נבנה בעקבות הפשרה שאפשרה ליהודים שהיו מסורביי עלייה ואסירי ציון לעלות לארץ. אנחנו חייבים להמשיך לספר את מורשת לוחמי העלייה, שהיא מבחינה חינוכית-ערכית כמעט ולא ידועה בקרב צעירים במדינת ישראל. ומדובר בפרק עשיר מאוד בהיסטוריה שלנו".

(ציטוט מתוך כתבה בדבר- "סיפור להעלות על נס")

 

ענת זלמנסון-קוזניצוב

יוצרת התוכנית: מחקר, תוכן, עיצוב אתר

החזון לאתר והתוכנית החינוכית התגבש אצל ענת לאחר שסיימה את הפקת הסרט התיעודי זוכה 21 פרסים בילנואמיים "מבצע חתונה", אשר מתאר את סיפור הגבורה של הוריה, חברי קבוצת "מבצע חתונה" בניסיון לברוח מבריה"מ ב 1970 ע"יי חטיפת מטוס ריק.

המעצר, המשפט וגזרי הדין האכזריים (שני גזרי דין מוות) עוררו סערה בעולם, והביאו את נושא מאבק יהדות בריה"מ ליציאה חופשית למען עלייה, לנושא מרכזי בתנועת זכויות אדם בשנות ה 70.

ענת נולדה בישראל בשנת 1980 ולמדה קולנוע באנגליה, בבית הספר שנמצא ברשימה חמשת הטובים בעולם לקולנוע:

London Film School

בשנים הראשונות לאחר סיום לימודה, ביימה ענת וידאו קליפים רבים לאמנים ידועים כמו ירמי קפלן וג'ולייטה, וסרטי תדמית לחברות כמו המשביר לצרכן, קלינק ועוד. אבל לאחר שעברה תאונת דרכים מסכנת חיים, היא החליטה להקדיש את כל זמנה לשאיפה ארוכת שנים: לספר את סיפור הוריה בשפה הקולנועית.

בימים אלו היא מפתחת תסריט עלילתי המבוסס על ספרו של אביה "יומני כלא" ועל סרטה הדוקומנטרי "מבצע חתונה". 

 

"אני נושאת את השם הכפול של הוריי.

מאז שהתחלתי ללמוד קולנוע תמיד ידעתי שאחד הסרטים החשובים שארצה לעשות, פרויקט החיים שלי - סרט על הסיפור של הורי. סיפור משפחה אישי, שהפך להיות חלק מההיסטוריה של כולם.

כשהייתי קטנה, הסיפור עדיין היה זכור לכולם, אבל במרוצת השנים הוא החל לדהות מהזיכרון הציבורי הסרטים בארץ ובמערב שנעשו על "מבצע חתונה", מתארים רק על קצה המזלג את הסיפור המרתק והמורכב. למרות שיש סרטים רבים בנושא, למעשה הסרט היחידי באורך מלא על הסיפור נעשה ב 2010 ברוסיה. הסרט מכנה את חברי הקבוצה "טרוריסטים" ומכתיב את ההיסטוריה מחדש – היסטוריה שקרית ודמיונית, או כמו שאבא שלי מגדיר את זה "אגדה דוקומנטרית". רק כאשר התחלתי לעבוד על הסרט התחלתי להבין לעומק את משמעות המעשה וההקרבה של הורי וחברי הקבוצה. מצאתי ארכיונים נדירים, ראיינתי בכירים לשעבר בקג"ב הטענו ש"לא היתה בעיה של הגירה בברית המועצות" גיליתי פרטים  וסודות בסיפור שעדיין לא ידועים לכלל הציבור והבנתי שגורל הזיכרון מוטל על כתפי. הסיפור מעורר השראה, ומזכיר לכולנו את כוחה של הסולידריות וגם את העוצמה של אדם יחיד שמוכן לשלם את המחיר למען עולם טוב יותר."

מורי שפירא

מורי שפירא - גיוס משקיעים לשיווק והפצה במדיה חברתית

 

מנהל הייטק בעמק הסיליקון, מנהיג פעילות למען יהדות ברית המועצות ומחנך.

מורי שפירא היה מנהיג בתנועת הפעילים של יהודי ברית המועצות בארה"ב. הוא מאמין כי השחרור והעלייה המוצלחים של יותר מ -2 מיליון יהודים מחבר המדינות לישראל היו נס מודרני. ככזה, הוא סבור כי יש ללמד את האירוע ההיסטורי לילדים יהודים ברחבי העולם.

 

בשנתיים האחרונות עבד בשותפות עם ענת זלמנסון-קוזניצוב, בגיוס מימון על מנת לשווק ולהפיץ את התוכנית החינוכית על מאבק יהדות ברית המועצות בכדי ליידע מחנכים יהודים, על זמינותם של שיעורים מצוינים לילדים בגילאי 5-19.

 

פרויקט השיווק כלל שימוש בגוגל, עלוני דיוור ישיר, פייסבוק, ועידות חינוך, ראיונות עיתון ודיוור כדי להעלות את המודעות למשאבים בחינם שהיו זמינים למחנכים יהודים תחילה באנגלית ועכשיו בעברית.

 

בסוף שנות השישים, שפירא הפך פעיל בתנועה לשחרור יהודי ברית המועצות והפך במהרה למנהיגה. בשנת 1971 הפך לנשיא מאבק הסטודנטים בניו אינגלנד למען יהודי ברית המועצות, והיה לסגן נשיא ארצי של מאבק הסטודנטים למען יהדות ברית המועצות בשנת 1974. בעת שהיה בבוסטון הוא גם הקים פעולה למען יהדות ברית המועצות בבוסטון וגיוס רפואי למען ברית המועצות. יהודים.

 

בשנים 1973-1974 היה שפירא העורך והמפרסם של "המדריך לבוסטון היהודית", אחד ממדריכי הערים היהודיות הראשונות בארצות הברית.

 

בין השנים 1979 ל -1984 היה שפירא נשיא מועצת אזור המפרץ ליהודי ברית המועצות, ומשנת 1984 עד 1986 היה נשיא לאומי של איחוד המועצות ליהודי ברית המועצות.

 

הוא העיד בקביעות בפני קונגרס ארצות הברית; בשנת 1986, למשל, העיד בפני ועדת המשנה לענייני חוץ בוועדה לענייני חוץ באירופה והמזרח התיכון.

 

Jewish LearningWorks

נותני חסות לשיווק והפצה במדיה חברתית

jlw-logo-small.png

ארגון ללא מטרות רווח בסן פרנסיסקו, קליפורניה, אשר למעלה ממאה שנים מקדם למידה והוראה על נושאים יהודים. תודות לארגון יכול היה מורי לגייס תקציב המיועד להפצת הפרוייקט החינוכי על מאבק יהדות בריה"מ במדיה חברתית באנגלית וכעת גם בעברית.

jewishlearning.works

 
  • קרן התמיכה של שירלי ולאונרד גולדשטיין 

  • בית התפוצות