בללייקה - השיר ומשמעותו

#חטיבת-ביניים #תיכון #אונליין #פסח #יוםירושלים #שירה #מוסיקה #יהדות_ותורה


מבוא

השיר בללייקה נכתב ב 1985 על ידי המשורר הידוע יורם טהרלב על יהדות בריה"מ מאחורי מסך הברזל*. השיר התפרסם מאוד בארץ והופיע למשך 12 שבועות במצעד הפזמונים של רשת ג'.

מתוך אתרו של יורם טהרלב:
"שילבתי בשיר את המוטיבים הבולטים ביותר בתנ"ך המתארים את הגלות, הפסוקים המובאים בפרק קל"ז בתהילים: על נהרות בבל שם ישבנו גם בכינו בזכרנו את ציון, על ערבים בתוכה תלינו כינורותינו, כי שם שאלונו שובינו דברי שיר ותוללינו שמחה. שירו לנו משיר ציון. איך נשיר את שיר ה' על אדמת נכר? אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני וכו'. מתוך הפרק הזה הבאתי גם את "נהרות בבל" וגם את "אם אשכחך ירושלים".

מטרות למידה

דרך השיר אנו לומדים הן על כמיהתם של יהודי בריה"מ להיות בישראל והן על כמיהתם על תושבי ישראל שיהודי בריה"מ יהיו חופשיים להגיע גם הם. בחיבור של העבר של עמנו כבני יהודה גולים בבבל ועד לעבר הקרוב אלינו, של יהודים בבריה"מ. סגנון השיר מחבר בין ישראלי לבין עממי רוסי.


מערך שיעור


הסבירו לתלמידים מה פירוש המילה בללייקה: בללייקה היא כלי מיתר מסורתי במרכז אסיה ובפרט ברוסיה. רפרטואר הדורש טכניקת נגינה מורכבת קידם את הבללייקה לדרגת חשיבות של כלי נגינה קלאסי, ויצירות רבות נכתבו במיוחד עבורה.