top of page
  • תמונת הסופר/תענת זלמנסון קוזניצוב

פורים בסתר ומותו של סטאלין כמשל להמן - סרטון, מצגת ודיון מודרך


מבוא

שיעור בשני חלקים:

חלק א: יהודים חוגגים פורים בסתר בברית המועצות.

פעילות ההתחבאות היא כמשל לתחפשות, ממגילת אסתר.


חלק ב: עלילת מזימת הרופאים ומות של סטלין בפורים, רגע לפני שתכנן ללוח את כל היהודים למזרח הרחוק יתכן להשמדה. מותו בםורים כמשל למותו של המן הרשע.


חומרים


_פורים מאחורי מסך הברזל - סרטון, מצגת ודיון מודרך
.pdf
הורידו את PDF • 423KB


רקע

ברית המועצות לשעבר, היתה אחת משתי מעצמות-העל בעולם (יחד עם ארצות הברית), אבל המעצמה הזאת לא החזיקה מעמד והתפרקה ב 1991, רק אחרי 74 שנים של קיום.


למען השוואה, צפו במפה: *ברית המועצות היתה מורכבת ממדינות שנכבשו על ידי רוסיה, ולכן כולם הוכרחו לדבר רוסית, מכיוון שהשלטון הכובש ניסה למחוק כל זהות שהיא לא רוסית קומוניסטית.

בברית המועצות היו 3 מיליון יהודים, אבל המדיניות היתה נגד דת, כל דת.

לכן כל ביטוי ליהדות, לציונות, לאהדה לישראל או לשאיפה לעלות לישראל היה נחשב לבגידה.

רבים נעצרו ללא פשע ממשי, ונשלחו למאסר ארוך באשמת ריגול או בגידה.

בנוסף ממשלת ברית המועצות התייחסה לאזרחים כאל רכוש המדינה, ואסור היה לצאת מגבולות המדינה: לא לטיול ובטח לא על מנת לעזוב את בריה"מ.

מי שביקש לצאת היה צריך לעבור דרך משרד הפנים, ולרוב לקבל סירוב. מאחר ולא היו מקצועות חופשיים, מי שסומן כ"בוגד" (= מי שרוצה לעזוב הוא "בוגד") גם היה לרוב מפוטר מהעבודה.


אנשי קג"ב היו עוקבים אחרי... כולם בעצם.

מקליטים ומתעדים ובמיוחד אחרי מי שביקש לצאת ואחרי אלה שחוגגים חגים יהודים.

בצילום: יהודים עושים קידוש ביער בבריה"מ, מאחוריהם אנשי קג"ב צופים.וידאו - יהודים חוגגים יהדות בסתר, כמשל לתחפושות ולמגילת אסתר

אחד הרעיונות המרכזיים בספר אסתר הוא מושג הזהויות המוסתרות. היהודים פרוסים בקרב האימפריה הפרסית, המן קורא להשמדתם, אך לא יודע שהמלכה עצמה היא יהודייה.

זהו סיפור של התגברות על אימפריה עריצית ושימוש בזהות כדי לחזק ולהעצים את הקהילה; דומה מאוד למה שהתמודדו יהודי ברית המועצות.

צפו בסרטון (5 דקות) המשלב ראיונות וארכיונים נדירים של יהודים אשר למדו עברית וחגגו חגים יהודים בבריה"מ (מתמקד בעיקר על חגיגות פורים "פורימשפיל").


בוידאו: אפרים חולמיאנסקי, יבגני פיקנלברג, מרינה קונצבייה, גאולה צ'רנובילסקי.


בינתיים בעולם החופשי, זוכרים את היהודים בכלואים מאחורי מסך הברזל. הנה תמונה של ילד בבוסטון, ארה"ב (שנות השבעים) מחופש לליצן עצוב עם שלט: "אני לא מחייך, וגם יהודי ברית המועצות לא מחייכים". Source: historypin.comניתן לשאול את השאלות:

1 מהם המאפיינים הנפוצים בחגיגות פורים ובמה שונה החגיגות שלהם בברית המועצות לפני 40 שנים מול החגיגות של היום בארץ?

2. מדוע אתם חושבים שפורים הוא חג שהיה כל כך מעורר השראה למסורבי עליה?

3. היו שלושה מיליון יהודים בברית המעוצות, רבים מהם שכחו את יהודתם ולא היה חוגגים שם חג. לחגוג את החגדים היהודים היה גם מהווה סיכון במעצר. מדוע לדעתכם המשיכו לחגוג חלק מהיהודים בסתר, על אף הסכנות? למה זה היה חשוב להם?

מזימת הרופאים ומותו של סטאלין בפורים, כמשל להמן הרשע


  • הצעה פורימית: אפשר לחלק רעשנים וכל פעם ששמו של סטאלין מוזכר, לרעשו ברעשנים כפי שעושים עם שמו של המן.


קמפיין "מזימת הרופאים" 1953: בסוף ימיו של סטאלין, הועמדו לדין במוסקבה תשעה רופאים, שישה מהם יהודים, והואשמו בחברות ב"כנופיית טרור ציונית" שתכננה "לחסל מנהיגים מובילים של ברית המועצות".

ההאשמות בדבר קשר יהודי הלכו והתרחבו ו"נחשפו מזימות" נגד הרכבת התחתית ונגד מפעל המכוניות "מוסקבה". בעקבות זאת אישר סטאלין תכנית לגירוש כל היהודים אל המזרח, אך מותו במרץ 1953 מנע את הוצאתה אל הפועל. סטלין מת בפורים 1953. (מטח)

מותו של סטאלין הציל יהודים רבים:

פחות מחודש ימים מיום מותו של יוסיף סטלין, ב-4 באפריל 1953, פורסמה הודעה רשמית במוסקבה כי הרופאים שוחררו מאחר שנמצא כי הם חפים מפשע. בהמשך נאמר כי האחראים לעלילת השקר נאסרו ונענשו. (ויקיפדיה)

נראה שסטלין לקח השראה מעלילת "היהודים המרעילים" - האשמת יהודים בהרעלת בארות המים אשר גרמו למגפה השחורה באירופה שהתרחשה במאה הארבע עשרה.

בשנת 1610 אישרה הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת וינה, שהחוק העברי מחייב רופאים להרוג אחד מכל עשרה של מטופליהם הנוצרים. מאות יהודים הוצאו להורג בשריפה.


עלילת מזימת הרופאים היה אחד השיאים במלחמת הטירוף שניהל סטאלין נגד היהודים.
דיון:


  • באיזה חלקים סיפור פורים והמן הרשע דומים לעלילת מזימת הרופאים וסטאלין?


  • אומנם אין לשפוט אדם לפי מראה חיצוני, אבל בכל זאת בקריטורות משתמשים במראה חיצוני על מנת לעורר סלידה או אהדה. שימו לב שבקריקטורה מורידים את המסכה של הרופא הטוב ומתחתיה נראה אדם רשע.

תמונה בצד ימין: הקשר לפורים ולמסכה מקרי בהחלט, הקריקורה פורסמה בינואר 1953 במגזין עם דעות אנטישמיות "קרוקודיל".

תמונה בצד שמאל: "The Saboteur-Doctor" watercolour painting by Yuli Ganf, USSR,


 

חומרים נוספים:


סרט קצר (אנגלית): עדות מרגשת של בתו של אחד מהרופאים, יעקב רפפורט:
צפו בוידאו אנימציה באנגלית (ללא כתוביות) על מזימת הרופאים


 

תחקיר וכתיבה: ענת זלמנסון-קוזניצוב


Comments


bottom of page