מצגת ודיון: חנוכה בכלא הסובייטי

English


#חטיבת-ביניים #תיכון #אונליין #סרטונים #מצגות #דיונים #חגים #חנוכה #יהדות_ותורה

מבוא

לחנוכה יש קשר רוחני עם המאבק ליציאה חופשית של יהדות בריה"מ - ניסיון כפיה של היוונים על היהודים להתבולל, וסיפורי גבורה רבים וכמו כן אירועים משמעותיים אירעו בחודש כסלו/דצמבר. 


"הצלתם של מיליוני יהודים דוברי רוסית מחיסול מוחלט על ידי רצח עם רוחני, היתה נס נוסף בתולדות ההיסטוריה היהודית. קשה להאמין שהסובייטים לא היו מסוגלים למנוע את הפעולות הציוניות הללו. אך בין הניסים של אותה תקופה ניתן היה להחשיב את הסולידריות של יהודים ברחבי העולם בתמיכה באחיהם ואחיותיהם בברית המועצות." (יוסף ביגון)


חומרים

תהליך שיעור

מצגת לצפייה / הדפסה

כתבה - חנוכה מאחורי מסך הברזל, יוסף ביגוןתהליך


עמוד 2 במצגת

ספרו לתלמידים:

ברית המועצות היתה אחת משתי מעצמות-העל בעולם (יחד עם ארצות הברית), אבל המעצמה הזאת לא החזיקה מעמד והתפרקה ב 1991, רק אחרי 74 שנים של קיום.
ברית המועצות היתה מורכבת ממדינות שנכבשו על ידי רוסיה, ולכן כולם הוכרחו לדבר רוסית, מכיוון שהשלטון הכובש ניסה למחוק כל זהות שהיא לא רוסית קומוניסטית.בברית המועצות היו 3 מיליון יהודים, אבל המדיניות היתה נגד דת, כל דת.

לכן כל ביטוי ליהדות, לציונות, לאהדה לישראל או לשאיפה לעלות לישראל היה נחשב לבגידה.

רבים נעצרו ללא פשע ממשי, ונשלחו לגולאג* באשמת ריגול או בגידה. בנוסף ממשלת ברית המועצות התייחסה לאזרחים כאל רכוש המדינה, ואסור היה לצאת מגבולות המדינה: לא לטיול ובטח לא על מנת לעזוב את בריה"מ.

מי שביקש לצאת היה צריך לעבור דרך משרד הפנים, ולרוב לקבל סירוב. מאחר ולא היו מקצועות חופשיים, מי שסומן כ"בוגד" (= מי שרוצה לעזוב הוא "בוגד") גם היה לרוב מפוטר מהעבודה.


עמוד 3 במצגת

אנשי קג"ב היו עוקבים אחרי... כולם בעצם. מקליטים ומתעדים ובמיוחד אחרי מי שביקש לצאת ואחרי אלה שחוגגים חגים יהודים.


בצילום: יהודים עושים קידוש ביער בבריה"מ, מאחוריהם אנשי קג"ב צופים.עמוד 4-9 במצגת

יהודי בריה"מ חוגגים חנוכה בסתר.


השאירו את המצגת על עמוד 9, ותנו לתלמידים לקרוא או הקריאו להם את הכתבה:

אסיר ציון יוסף ביגון: זכרונות חנוכה מבריה"מ והשנים הראשונות בארץ


עמוד 10 במצגת

שאלו את התלמידים:

מדוע אתם חושבים שהיה חשוב ליוסף ביגון ולחבריו, לחגוג חנוכה, להדליק נרות אפילו בגולאג כשהיו רעבים ועייפים, ואף לבנות חנוכייה בכשהיה בגלות?עמוד 12 במצגתת

ספרו לתלמידים:

במשך יותר מ 20 שנה עמדו פעילים למען יהודי בריה"מ כל יום, בכל מזג אוויר, בצהרים מול השגרירות הסובייטית בוושינגטון די.סי. כדי למחות ולדרוש חופש יציאה ליהודי בריה"מ.

בתמונה אנחנו רואים הדלקת נרות חנוכה ביום זכויות אדם 1982, מול השגרירות הסובייטית.

בקשו מהתלמידים למצוא בטקסט של יוסף ביגון קשר לתמונה של הפעילים בוושיגנטון די סי מדליקים חנוכייה למען יהודי בריה"מ.

  1. "כשהדלקתי את הנר הראשון של החג, שיערתי שמדובר באור החנוכה הצפון מזרחי ביותר בעולם. בהתחשב במאבקנו המופלא לקיום בתקופות קדומות ומודרניות, לא יכולתי לחשוב שהלהבה הקטנה הזו מאחדת אותי עם כל יהודי העולם, כבר לא לבד באותו אזור חשוך ונידח של העולם."

  2. "בין הניסים של אותה תקופה ניתן היה להחשיב את הסולידריות של יהודים ברחבי העולם בתמיכה באחיהם ואחיותיהם בברית המועצות."


עמוד 13 במצגת

הקריאו לתלמידים איגרת חנוכה לנוער היהודי בבריה"מ (שנה לא ידועה):